Zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć jak ma na imię Twój znajomy? Jeden z pracowników firmy IBM opatentował rozwiązanie kognitywnego asystenta, który miałby za zadanie uczyć się wszystkiego o danej osobie, a następnie przypominać jej konkretne informacje, kiedy ich zapomni.

Ludzie mają tendencję do zapominania imion, gdyż większość imion jest arbitralnych, nie dostarczają zbyt wielu informacji kontekstowych. Powiązania kontekstowe są podstawą tego, jak ludzki umysł zapamiętuje i utrwala w pamięci poszczególne informacje.

James Kozloski z IBM Research opracował technologię, która umożliwia dokończenie niewypowiedzianych do końca zdań. System jest modelem ludzkiej pamięci i ma na celu pełnić funkcję autouzupełnienia dla ludzkiego głosu. Korzystałby z połączenia uczenia maszynowego z wnioskowaniem bayesowskim, pewnego rodzaju modelowania predykcyjnego, w celu rozpoznania czy osoba zapomniała o czymś i jeśli tak – podania brakujących informacji.

Monitorowanie ludzkiego zachowania mogłoby odbywać się za pomocą opasek monitorujących aktywność takich jak Garmin czy też Fitbit. System interpretowałby codzienne rutynowe czynności posiadacza opaski jak np. mycie zębów, ścielenie łóżka, ubieranie się, krojenie cebuli. Wszystkie tego typu zdarzenia tworzą zestaw zależności zbliżony do sieci Markova, umożliwiający predykcję i pomiar prawdopodobieństwa, czy obecne zachowanie danej osoby jest dla niej normalne.

Kognitywny asystent mógłby okazać się wybawieniem dla osób cierpiących na takie choroby jak Alzheimer i umożliwiać im niezbędną pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności oraz dostarczać wartościowych statystyk i informować ich najbliższych o stanie zdrowia danej osoby na przestrzeni czasu.

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x