Tetris zamiast leków w walce z zespołem stresu pourazowego (PTSD). X-box i zestaw gier jako broń przeciwko depresji. Gry wideo pełnią coraz większą rolę w przystosowaniu weteranów wojennych do życia po odbyciu służby.

Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugeruje, że gra w jedną z najpopularniejszych gier może zapobiegać nawrotom traumatycznych wspomnień, zmniejszać ich częstotliwość oraz wpływ na osoby, które ich doświadczają.

Gra w układanie różnokształtnych, kolorowych klocków przez kilka godzin zaraz po doświadczeniu traumatycznego przeżycia ma skutecznie zapobiegać powstawaniu śladów pamięciowych. Podobne efekty dają badania z udziałem zwierząt prowadzone przez armię Stanów Zjednoczonych, gdzie wykorzystywany jest lek propranolol. Wyniki badań dają nadzieję na możliwość stosowania terapii całkowicie wolnej od środków farmakologicznych.

Gry wideo wykorzystywane są nie tylko w bezpośredniej walce z PTSD czy innymi dolegliwościami o podłożu psychicznym. Organizacje takie jak Operation Supply Drop, która została założona przez weterana Stephena Machugę, mają na celu wyposażenie wojskowych w gry wideo zarówno w trakcie pełnienia służby, jak i po przejściu na emeryturę.

Żołnierze będący na misji mogą oderwać się od codziennych obowiązków dzięki konsoli do gier. Jest to ciekawa alternatywa dla takich form rozrywki jak gra w karty i ping-ponga. Paczki z pomocą wysyłane są także do żołnierzy, którzy odeszli na emeryturę. Pomagają w przystosowaniu się do normalnego funkcjonowania po służbie, z dala od realiów wojennych.

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x