Niekoniecznie. Według badań przeprowadzonych przez firmę Rantic posty znajomych na tematy polityczne nie powinny przekonać Cię do zmiany własnych poglądów. Możliwe jednak, że zaczniesz oceniać przyjaciół przez pryzmat tego co piszą.

W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych wzięło udział 10 000 osób o jasno sprecyzowanych poglądach. Badano trzy grupy wyborców cechujące się wewnętrzną jednorodnością – demokratów, republikanów oraz niezależnych.

Oto kluczowe wnioski z badania:

  • Aż 94% republikanów i 92% demokratów deklaruję, iż nigdy nie zmieniło zdania w dyskusjach politycznych pod wpływem innych osób. Bardziej skłonni do zmiany poglądów byli „niezależni”, lecz tylko 15% z nich ulegało argumentom innych.
  • Pomimo powyższych statystyk – ludzie uważają, że warto dyskutować. Dla około dwóch trzecich republikanów to dobry pomysł. Aż 79% niezależnych popiera internetowe rozmowy o polityce.
  • 12% republikanów usunęło kogoś ze znajomych ze względu na wpisy o zabarwieniu politycznym. Tak samo postąpiło 9% niezależnych i aż dwukrotnie więcej demokratów.

Warto zauważyć, iż sam Facebook zaczął używać algorytmy do oceny poglądów politycznych swoich użytkowników w celu lepszej personalizacji reklam. Zobacz jak sprawdzić do jakich kategorii przypisał Ciebie: